Gastronomia

Kurt Scheller Bistro

Kurt Scheller

O Kurcie

Światowej sławy mistrz sztuki kulinarnej. Doświadczenie zawodowe zdobywał niemal na wszystkich kontynentach. Tajniki kuchni poznawał między innymi: w Anglii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemczech, Rosji, Bahrajnie, Kuwejcie, Egipcie, Ekwadorze i na Jamajce. Pracował dla: światowych marek zyskując uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników dobrej kuchni.

W Polsce mieszka od 1991 roku. Zarządzał restauracjami, które były wielokrotnie nagradzane, także na arenie międzynarodowej. Jako pierwsi jego specjałów posmakowali goście Hotelu Bristol, gdzie piastował stanowisko naczelnego szefa kuchni. Od 1997 do 2002 roku był dyrektorem pionu kulinarnego w warszawskim Hotelu Sheraton. Tam jego kulinarny kunszt podziwiało wiele znamienitych osobistości. W 2003 roku został dyrektorem kulinarnym w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym Hotelu Rialto, w którym sygnowana jego imieniem restauracja – Kurt Scheller’s Restaurant – była wyróżniana wszelkiego rodzaju nagrodami. Obecnie prowadzi Kurt Scheller Academy, którą założył w 2002 roku. To wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie profesjonaliści i entuzjaści gotowania w domowym zaciszu mogą zgłębiać tajniki sztuki kulinarnej.

Kurt Scheller jest laureatem wielu prestiżowych nagród, członkiem i założycielem organizacji kulinarnych zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Zasiada w jury wielu konkursów kulinarnych i jest znaczącym głosem doradczym w dziedzinie kulinarnej. W 1997 roku otrzymał odznaczenie Grand Croix de l’order Etole d’Europe. W 2005 roku w uznaniu jego osobowości kulinarnej otrzymał polskiego Oskara Kulinarnego. W 2011 roku Kapituła powołana przez miesięcznik Poradnik Restauratora przyznała mu Hermesa w kategorii Osobowość Gastronomii.

 

kurt-scheller-bistro-640x427

 

Franczyza

Informacje dla osób zainteresowanych otwarciem własnej restauracji.
Sprawdzone wysokie standardy pracy, systemowe narzędzia zarządzania, wypracowane procedury, które tworzą jasny koncept lokalu. Opracowany i ciągle doskonalony system kompleksowych zasad, działań i szkoleń, które są niezbędne do otworzenia i prowadzenia zyskownej restauracji. Z pasją i pełnym zaangażowanie możemy podzielić się naszą recepturą na: zadowolonego klienta, najwyższą jakość, doskonały smak.
Sieć punktów na kulinarnej mapie Polski, stworzona by stać się miejscem spotkań rodzinnych, towarzyskich oraz biznesowych.
W Kurt Scheller Bistro można zatrzymać się na śniadanie, lunch, aromatyczną kawę, domowe desery czy przetwory, które można zabrać ze sobą do domu lub podarować w prezencie.

Serwowane dania łączą w sobie sztukę kulinarną opierającą się na naturalnych produktach, profesjonalnej obsłudze oraz tradycji kulinarnej poszukiwacza smaków – Mistrza Sztuki Kulinarnej Kurta Schellera.
WYJĄTKOWE SERCE LOKALU – OTWARTA KUCHNIA

W Kurt Scheller Bistro kuchnia pozostaje na pierwszym miejscu. Nie mamy żadnych tajemnic.
W Kurt Scheller Bistro Klient otrzymuje możliwość obserwowania pracy kuchmistrzów, gdyż wszystkie dania przygotowywane są w OTWARTEJ KUCHNI stanowiącej centralny punkt lokalu.
Każdy Klient widzi jak i z czego przygotowywane są posiłki oraz w każdej chwili może zapytać kucharza o skład serwowanego dania.
Stworzono koncepcję Bistro – jedyną w Polsce, gdzie Klienci biorą udział w pewnego rodzaju przedstawieniu kulinarnym, w którym główną rolę gra ich danie, a reżyserem jest kucharz przeszkolony pod batutą samego Mistrza Kurta Schellera.
Korzyści dla franczyzobiorcy

Oferujemy:

Prowadzenie biznesu pod szyldem rozpoznawalnej i cenionej marki w Polsce i na świecie kreowananej przez Mistrza Sztuki Kulinarnej – Kurta Schellera.
Prawo do znaku Kurt Scheller Bistro w oparciu o pełne know-how.
Propozycja lokalizacji w miejscach o dużym przepływie klientów.
Wsparcie w procesie adaptacji i modernizacji lokalu.
Gotowe receptury wszystkich produktów.
Sprawdzone procedury operacyjne i standardy działania.
Jednolitą organizację zasad sprzedaży oraz obsługi klienta.
Dostęp do sprawdzonych źródeł zaopatrzenia w specjalnych cenach, podlegających stałej kontroli jakości.
Dostęp do sieci firm serwisowych i usługodawców.
Pakiet szkoleń dla franczyzobiorcy i jego kadry kierowniczej oraz stale aktualizowane materiały szkoleniowe dla pracowników.
Skuteczne wsparcie marketingowe – począwszy od logo, które jest symbolem cenionego Mistrza Sztuki Kulinarnej, poprzez wygląd lokalu oraz obsługi, aż po działania PR i marketingowe: skuteczną reklamę, najwyższej jakości materiały promocyjne
Wsparcie: HACCP, Sanepid
Pomoc w rekrutacji personelu.
Projekt architektoniczny – wykorzystanie sprawdzonej wizualizacji.
Wszechstronne wsparcie ze strony franczyzodawcy – doświadczenie gastronomiczne.
Stałe ulepszanie i rozwój Systemu Kurt Scheller Bistro.

Wymagania

Minimalna Kwota: 50 000 zł (w przypadku lokalu po innej gastronomii, wymagającego niewielkich nakładów finansowych. Wybudowanie nowego lokalu może zamknąć się w kwocie 150 – 300 tys. zł.)
Opłata Wstępna: brak
Opłata Bieżąca: wyrażona w procentach od obrotu
Opłata Marketingowa: brak
Wymagania stawiane franczyzobiorcom

Akceptacja celów i zasad działania określonych przez franczyzodawcę, zapisanych w umowie franczyzowej
Obowiązek przestrzegania ustalonych receptur.
Obowiązek stosowania określonych procedur produkcji i kontroli oraz zasad prowadzenia rachunkowości.
Obowiązek stosowania określonych produktów żywnościowych i napoi.
Obowiązek stosowania określonego wyposażenia, wzorów, kolorystyki, urządzeń, dekoracji wnętrza, umeblowania.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej (osobistej lub w formie spółki).
Od franczyzobiorcy nie wymagamy doświadczenia gastronomicznego.

Kogo szukamy:

Podstawą sukcesu franszyzy Kurt Scheller Bistro jest dobór odpowiednich kandydatów na Franczyzobiorców. Potencjalni Partnerzy to ludzie przedsiębiorczy, którzy chcieliby pracować w ramach dużego i odnoszącego sukcesy systemu.
Kurt Scheller Bistro wymaga od swych Franczyzobiorców poświęcenia, wysiłku i zaangażowania w prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia.
Idealny kandydat na franczyobiorcę Kurt Scheller Bistro jest osobą charakteryzującą się wysoką motywacją osobistą, jasnym celem, do którego dąży i wie, że sukces przychodzi tylko wtedy, jeżeli do tego wszystkiego doda się bardzo dużo ciężkiej pracy.
Jest nastawiony na wzrost i rozwój własnego biznesu.
Rozumie, że własne zaangażowanie jest kluczem do sukcesu.
Gotowy do nauki.
Nie boi się zmian i wie, że są one konieczne by się rozwijać.
Bezkompromisowy w kwestii najwyższej jakości produktów i poziomu obsługi klienta.

Kontakt
Kurt Scheller Bistro Kromerowo 28 11-010 Barczewo tel.: 882 133 777, 882 133 779

Źródło: Kurt Scheller Bistro

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *